Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Türkiye de bireysel emeklilik hızla yol alıyor

Ana Sayfa » Haberler » Türkiye de bireysel emeklilik hızla yol alıyor
Tarih : 26 Şubat 2010 - 22:30

Türkiye, OECD ülkeleri içinde özel emeklilik fonlarında en yüksek nominal getiriyi sağlayan ülke ve bu ülkeler arasında pozitif getiri sağlayan 3 ülkeden biridir’ diyen Babacan, sistemin 6 yıl gibi kısa bir sürede göz dolduran bir performans sergilediğini belirtti.

Bakan Babacan, BES’in 6 yılda göz dolduran bir performans sergilediğini belirtti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 2 milyonuncu katılımcıya ulaşması nedeniyle Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıya, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldı. Bireysel Emeklilik şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu toplantıda, sistemin kuruluşundan bu yana geçen 6 yıllık sürede ulaştığı rakamlar vurgulandı. Toplantıda 2 milyonuncu bireysel emeklilik katılımcısı olan Halil İbrahim Uysak ödüllendirilerek, plaketini Bakan Ali Babacan’dan aldı.
Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekim 2003 tarihinde uygulanmaya başlanan BES’in 6 yıl gibi kısa bir süre içerisinde dünya çapında bir başarı öyküsü yazdığını ve göz dolduran bir büyüme performansı sergilediğini belirtti. Bakan Babacan sözlerine şöyle devam etti: “Güncel verilere baktığımızda, sistemin, gönüllü katılıma dayalı olmasına ve son dönemde yaşanan ve ülkemizi de etkileyen küresel mali krize rağmen yüksek oranlı büyümesine devam ettiği görülmektedir.”

GÜVENLİ VE İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE YOLA DEVAM
Bakan Babacan, tasarrufların öneminin arttığı bu dönemde, sistemde biriken toplam fon tutarının 9,3 milyar liraya ulaştığını ve emeklilik şirketlerinin toplam katılımcı sayısının 2 milyonu aştığını kaydederek, “Şu anda Türkiye’de devletten emekli maaşı alan kişi sayısı yaklaşık 8 milyondur. Bu rakama baktığımızda BES’in 2 milyon katılımcıya ulaşması hiç de azımsanmayacak bir rakamdır” dedi.
Bakan Babacan, BES’teki bu rakamsal büyümenin yanı sıra uygulama ve hizmet standartlarının da zaman içerisinde daha da iyileştiğini ve sistemin daha fazla güven ve istikrar arz ederek yoluna devam ettiğini vurguladı.

EN YÜKSEK NOMİNAL GETİRİ TÜRKİYE’DE
Bakan Babacan, toplantıda yaptığı konuşmada, “Ülkemizde özel emeklilik sistemi henüz yeni ve toplam fon büyüklüğü de göreceli olarak küçük olmakla birlikte, Türkiye, hem 2008 yıl sonu hem de 2009 yılı altıncı ayı verilerine göre, OECD ülkeleri içinde özel emeklilik fonlarında en yüksek nominal getiriyi sağlayan ülke durumundadır. Bunun haricinde 2008 yılında bu ülkeler arasında pozitif getiri sağlamayı başaran 3 ülkeden biridir. Bu ülkeler Türkiye, Kore ve Almanya’dır” dedi.
BES’teki bu pozitif sonuca, katılımcıların yatırım tercihlerini çoğunlukla sabit getirili enstrümanlardan yana kullanmış olmasının yanı sıra, BES’in şeffaf ve esnek yapısının da etkisi olduğunu ekleyen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da BES’in büyümesi ve gelişmesini, dolayısıyla da ekonomimizin gelişmesini temin etmek üzere, paydaşlarla birlikte gerekli çalışmaları gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

‘VERGİ TEŞVİKİ DAHA ÇOK ANLATILMALI’
Bakan Babacan konuşmasında, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde bulunan vergi teşviki konusundan da bahsederek, “Sistemdeki katılımcıların yüzde 90’ının vergi mükellefi olduğunu görüyoruz. Ancak vergi teşvikinden yararlananlar katılımcıların sadece üçte birini oluşturuyor. Yani sistemdeki katılımcıların üçte ikisi bu teşvikten yararlanmıyor. Demek ki BES şirketlerinin vergi teşviki konusunda müşterilerini daha fazla aydınlatması ve bu konuyu özellikle vurgulamaları gerekiyor ki vatandaşlarımız bu uygulamadan istifade edebilsin” dedi.

BÜTÜN PAYDAŞLARIYLA ÇOK GÜÇLÜ BİR SİSTEM

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Uğurlu toplantıdaki konuşmasına Bireysel Emeklilik Sisteminde 6 yılın geride kaldığını vurgulayarak, BES’in bütün paydaşlarıyla çok güçlü bir sistem olarak kurulduğunu ve bu sayede bugünkü başarıya kolayca ulaştığını söyledi.
Mete Uğurlu BES’in 5 Şubat 2010 itibarıyla 2 milyon 5 bin katılımcıya ve 9 milyar 306 milyon TL fon büyüklüğüne ulaştığını ve sistemin başlangıçta öngörülen hedeflerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Bu yılın sonunda katılımcı sayısında 2 milyon 300 bine, fon büyüklüğünde ise 12 milyar TL’ye ulaşılmasının hedeflendiğini belirten Uğurlu, “2020 yılında katılımcı sayısının 5.5 milyon kişiye, toplam fon büyüklüğününse 115 milyar TL’ye ulaşılması bekleniyor” dedi.
Uğurlu konuşmasında ayrıca; sistemdeki bireysel sözleşmelerin toplamda yüzde 78’lik bir paya sahip olduğunu, bu oranı yüzde 19 ile gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmelerinin ve yüzde 3 ile işveren grup emeklilik sertifikalarının izlediğini söyledi.

EN ÇOK KAZANDIRAN HİSSE SENEDİ FONLARI
Ocak sonu itibarı ile emeklilik yatırım fonları portföyünün yüzde 71’ini kamu borçlanma senetleri, yüzde 12’sini ters repo, yüzde 11’ini ise hisse senetleri oluşturuyor. Kalan bölüm ise diğer yatırım araçlarından oluşuyor. Sistemde, ocak sonu itibarı ile hisse senedi fonlarının yıllık getirisi yüzde 109, dengeli fonların yüzde 47, esnek fonların yüzde 32, kamu borçlanma araçları fonlarının yüzde 15 ve tüm fon grup-larının yıllık getirisi ise yüzde 22 oldu.

Kaynakça : Sigortacı Gazetesi

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Bireysel Emeklilik Yatırımları Artıyor
Bireysel Emeklilik Yatırımları Artıyor

Emekliliğe hak kazanmanız durumunda tarafınıza yapılacak geri ödemelenin elde edilen yatırım getirisine isabet eden tutar üzerinden %5′i

Emekliliğinde rahat edebilir
Emekliliğinde rahat edebilir

Bireysel emeklilik sistemi, düzenli birikim yaparak çalışma döneminizdeki hayat standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürebilmenizi sağlamaya

Bireysel Emeklilik sisteminde düzenleme
Bireysel Emeklilik sisteminde düzenleme

Sisteme girmek isteyenler  gelir düzeyi, emeklilik dönemindeki gelir beklentileri ve yatırım tercihleri doğrultusunda kendisine en uygun planı seçerek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI