Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Vakıf Emeklilik ve Kuveyt Türk faizsiz bireysel emeklilik fonları

Ana Sayfa » Haberler » Vakıf Emeklilik ve Kuveyt Türk faizsiz bireysel emeklilik fonları
Tarih : 07 Ekim 2010 - 21:02
Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, kurdukları faizsiz emeklilik fonunun ağırlıklı olarak gelire endeksli senetlerden oluştuğunu belirterek “Fonun halka arzından bu yana kısa süre geçmiş olmasına rağmen fon büyüklüğü 2 milyon 500 bin TL’ye, katılımcı sayısı ise 1200 kişiye ulaştı” dedi.
Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, faize duyarlı kesimi bireysel emeklilik sistemine çekmek için hazırladıkları fon sayesinde kısa zamanda 1200 kişiyi sisteme kattıklarını söyledi.
Yusuf Yeşilırmak, faize duyarlı kesimin bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmesinin yolunun üç yıl önce açıldığını belirterek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından, emeklilik fonlarının içerisinde en az yüzde 30 devlet borçlanma senedi bulundurulması zorunluluğunun ortadan kaldırılması sonucunda bu yolun açıldığını kaydetti. Yeşilırmak, “Yani, faiz geliri içermeyen enstrümanlardan meydana gelen emeklilik fonu oluşturulabilir hale gelinmiştir” dedi.
Yusuf Yeşilırmak, söz konusu fonların oluşturulabilmesi için bu fonların içerisine alınabilecek enstrümanlara da değinerek, şunları söyledi:
“Bu enstrümanlara bakıldığında henüz İMKB’de İslamik endeksin oluşmadığı, başta altın olmak üzere kıymetli madenlerin sekürite edilip kâğıtlaştırılmadığı veya başta altın olmak üzere kıymetli madenlerle ilgili fonların oluşmadığı, ihraç edilmiş gelir ortaklığı senetlerinin bulunmadığı; yine gerek devletin gerekse özel sektörün ihraç etmiş olduğu sukukların bulunmadığı piyasalarda faizsiz emeklilik fonları için en önemli kıymeti gelire endeksli senetler oluşturmuştur.”
Gelire endeksli senetler

Yusuf Yeşilırmak, bu yapı içerisinde ilk kez Vakıf Emeklilik tarafından kurulan faizsiz emeklilik fonlarının ağırlıklı olarak gelire endeksli senetlerden oluştuğuna dikkat çekerek “Bu yönüyle ilk ve yeni bir ürün olması, farklı bir katılımcı kitlesine hitap etmesi nedeniyle fazla reklamı yapılmamakla birlikte bu emeklilik planına, dolayısıyla fonuna farklı ve ciddi bir ilgi oluşmuştur. Fonun halka arzından bu yana kısa süre geçmiş olmasına rağmen fon büyüklüğü 2 milyon 500 bin TL’ye, katılımcı sayısı ise 1200 kişiye ulaşmış bulunmaktadır” şeklinde konuştu.
Yusuf Yeşilırmak, önümüzdeki dönemde faize duyarlı kesimi bireysel emeklilik sistemine çekmek için yapılacak çalışmalara da değinerek bu konuda şu açıklamaları yaptı:
“Faize duyarlı kesime yönelik oluşturmuş olduğumuz bu gelire endeksli emeklilik fonunun dışında yeni fon kuruluşları ile ilgili şirketimizce çalışmalar sürdürülmektedir. Yeni oluşturulacak söz konusu fonların içerisinde yer alacak alternatif yatırım araçları çeşitlendirilecek ve arttırılacaktır. Yeni oluşturulacak fonlarda gelire endeksli senetlerin dışında katılım bankaları hesapları, gerek yurtiçinde ve özellikle yurtdışında ihraç edilmiş olan döviz cinsinden sukuklar, yurtdışında İslamik endeks olan borsalarda hisse senedi yatırımları, altın katılım hesapları gibi zengin ve yüksek getirili, katılımcının risk algılama tercihine hitap edebilecek alternatif yatırım araçlarını içerecektir. Bu konuda oluşturulan plan ve fonlarla yeni hedef kitlelere yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Özellikle katılım bankaları ile oluşturulan yeni alternatif dağıtım kanalları bu konuda ciddi bir potansiyel sağlamaktadır.”
Kişiler mağdur oluyordu
Yusuf Yeşilırmak, “Sisteme girenlerden aldığınız tepkiler nelerdir” sorusunu ise şöyle yanıtladı:
“Bilindiği üzere ülkemizde faize duyarlı kesime yönelik bankacılık sistemi yıllar önce oluşturulmuş ve uygulamaya sokulmuştur. Sonuçta, katılım bankaları bankacılık sisteminden yüzde 7-8 civarında bir pay almaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde bugüne kadar faize duyarlı kişiler sistemden yararlanamıyordular. Bir taraftan bu kişiler mağdur edilmekte öte yandan da bireysel emeklilik ile ilgili mevcut potansiyelin tahminimizce yüzde 15′lik kısmından biz şirketler; sektör, dolayısıyla ülke yararlanamıyordu. Bu uygulama ile kişilerin sisteme katılmalarının önü açıldı. Şirketlere ise ek bir potansiyel ve pazar yaratılmış oldu. Dolayısıyla aldığımız tepkiler son derece olumlu oluyor.”
Yeni kişileri sisteme katmak için Kuveyt Türk’le ortaklık yaptık
Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, Kuveyt Türk Katılım Bankası ile işbirliğine gittiklerine belirterek Büyüme Amaçlı Katılım Esnek Emeklilik Yatırım Fonu sayesinde banka müşterilerine bireysel emeklilik hizmeti sunulacağını belirterek şunları söyledi:
“Banka, tüm şubeleri ile bireysel emeklilik sistemine müşteri kazandırmayı hedefliyor. İşbirliği ile Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterileri de faizsiz emeklilik yatırım fonuyla bireysel emeklilik sisteminde birikim yapabilecekler. Faize duyarlı kişilerin de bireysel emeklilik sistemin den yararlanabilmeleri için sürdürülen çalışmalar sonuç vermeye başladı. Kuveyt Türk ile yaptığımız protokol çerçevesinde banka Türkiye genelindeki tüm şubelerinde Kuveyt Türk Katılım Bankası personeli vasıtasıyla yeni oluşturulan emeklilik planları, dolayısıyla hiçbir faizli ürün içermeyen bireysel emeklilik fonları nın satışı gerçekleştirilecektir.”

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, kurdukları faizsiz emeklilik fonunun ağırlıklı olarak gelire endeksli senetlerden oluştuğunu belirterek “Fonun halka arzından bu yana kısa süre geçmiş olmasına rağmen fon büyüklüğü 2 milyon 500 bin TL’ye, katılımcı sayısı ise 1200 kişiye ulaştı” dedi. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, faize duyarlı kesimi bireysel emeklilik sistemine çekmek için hazırladıkları fon sayesinde kısa zamanda 1200 kişiyi sisteme kattıklarını söyledi.Yusuf Yeşilırmak, faize duyarlı kesimin bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmesinin yolunun üç yıl önce açıldığını belirterek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından, emeklilik fonlarının içerisinde en az yüzde 30 devlet borçlanma senedi bulundurulması zorunluluğunun ortadan kaldırılması sonucunda bu yolun açıldığını kaydetti. Yeşilırmak, “Yani, faiz geliri içermeyen enstrümanlardan meydana gelen emeklilik fonu oluşturulabilir hale gelinmiştir” dedi.Yusuf Yeşilırmak, söz konusu fonların oluşturulabilmesi için bu fonların içerisine alınabilecek enstrümanlara da değinerek, şunları söyledi:”Bu enstrümanlara bakıldığında henüz İMKB’de İslamik endeksin oluşmadığı, başta altın olmak üzere kıymetli madenlerin sekürite edilip kâğıtlaştırılmadığı veya başta altın olmak üzere kıymetli madenlerle ilgili fonların oluşmadığı, ihraç edilmiş gelir ortaklığı senetlerinin bulunmadığı; yine gerek devletin gerekse özel sektörün ihraç etmiş olduğu sukukların bulunmadığı piyasalarda faizsiz emeklilik fonları için en önemli kıymeti gelire endeksli senetler oluşturmuştur.” Gelire endeksli senetlerYusuf Yeşilırmak, bu yapı içerisinde ilk kez Vakıf Emeklilik tarafından kurulan faizsiz emeklilik fonlarının ağırlıklı olarak gelire endeksli senetlerden oluştuğuna dikkat çekerek “Bu yönüyle ilk ve yeni bir ürün olması, farklı bir katılımcı kitlesine hitap etmesi nedeniyle fazla reklamı yapılmamakla birlikte bu emeklilik planına, dolayısıyla fonuna farklı ve ciddi bir ilgi oluşmuştur. Fonun halka arzından bu yana kısa süre geçmiş olmasına rağmen fon büyüklüğü 2 milyon 500 bin TL’ye, katılımcı sayısı ise 1200 kişiye ulaşmış bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Yusuf Yeşilırmak, önümüzdeki dönemde faize duyarlı kesimi bireysel emeklilik sistemine çekmek için yapılacak çalışmalara da değinerek bu konuda şu açıklamaları yaptı:”Faize duyarlı kesime yönelik oluşturmuş olduğumuz bu gelire endeksli emeklilik fonunun dışında yeni fon kuruluşları ile ilgili şirketimizce çalışmalar sürdürülmektedir. Yeni oluşturulacak söz konusu fonların içerisinde yer alacak alternatif yatırım araçları çeşitlendirilecek ve arttırılacaktır. Yeni oluşturulacak fonlarda gelire endeksli senetlerin dışında katılım bankaları hesapları, gerek yurtiçinde ve özellikle yurtdışında ihraç edilmiş olan döviz cinsinden sukuklar, yurtdışında İslamik endeks olan borsalarda hisse senedi yatırımları, altın katılım hesapları gibi zengin ve yüksek getirili, katılımcının risk algılama tercihine hitap edebilecek alternatif yatırım araçlarını içerecektir. Bu konuda oluşturulan plan ve fonlarla yeni hedef kitlelere yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Özellikle katılım bankaları ile oluşturulan yeni alternatif dağıtım kanalları bu konuda ciddi bir potansiyel sağlamaktadır.” Kişiler mağdur oluyorduYusuf Yeşilırmak, “Sisteme girenlerden aldığınız tepkiler nelerdir” sorusunu ise şöyle yanıtladı:”Bilindiği üzere ülkemizde faize duyarlı kesime yönelik bankacılık sistemi yıllar önce oluşturulmuş ve uygulamaya sokulmuştur. Sonuçta, katılım bankaları bankacılık sisteminden yüzde 7-8 civarında bir pay almaktadır.

Bireysel emeklilik sistemin de bugüne kadar faize duyarlı kişiler sistemden yararlanamıyordular. Bir taraftan bu kişiler mağdur edilmekte öte yandan da bireysel emeklilik ile ilgili mevcut potansiyelin tahminimizce yüzde 15′lik kısmından biz şirketler; sektör, dolayısıyla ülke yararlanamıyordu. Bu uygulama ile kişilerin sisteme katılmalarının önü açıldı. Şirketlere ise ek bir potansiyel ve pazar yaratılmış oldu.Dolayısıyla aldığımız tepkiler son derece olumlu oluyor.”   Yeni kişileri sisteme katmak için Kuveyt Türk’le ortaklık yaptıkVakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, Kuveyt Türk Katılım Bankası ile işbirliğine gittiklerine belirterek Büyüme Amaçlı Katılım Esnek Emeklilik Yatırım Fonu sayesinde banka müşterilerine bireysel emeklilik hizmeti sunulacağını belirterek şunları söyledi:”Banka, tüm şubeleri ile bireysel emeklilik sistemine müşteri kazandırmayı hedefliyor. İşbirliği ile Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterileri de faizsiz emeklilik yatırım fonuyla bireysel emeklilik sisteminde birikim yapabilecekler. Faize duyarlı kişilerin de bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmeleri için sürdürülen çalışmalar sonuç vermeye başladı.

Kuveyt Türk ile yaptığımız protokol çerçevesinde banka Türkiye genelindeki tüm şubelerinde Kuveyt Türk Katılım Bankası personeli vasıtasıyla yeni oluşturulan emeklilik planları, dolayısıyla hiçbir faizli ürün içermeyen bireysel emeklilik fonlarının satışı gerçekleştirilecektir.”

Kaynakça : Noyan Doğan – Referans Gazetesi - Köşe yazısı

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Bireysel Emeklilik Yatırımları Artıyor
Bireysel Emeklilik Yatırımları Artıyor

Emekliliğe hak kazanmanız durumunda tarafınıza yapılacak geri ödemelenin elde edilen yatırım getirisine isabet eden tutar üzerinden %5′i

Emekliliğinde rahat edebilir
Emekliliğinde rahat edebilir

Bireysel emeklilik sistemi, düzenli birikim yaparak çalışma döneminizdeki hayat standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürebilmenizi sağlamaya

Bireysel Emeklilik sisteminde düzenleme
Bireysel Emeklilik sisteminde düzenleme

Sisteme girmek isteyenler  gelir düzeyi, emeklilik dönemindeki gelir beklentileri ve yatırım tercihleri doğrultusunda kendisine en uygun planı seçerek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI